ZŠ a MŠ Dubicko

První písemnou zprávu o škole v Dubicku máme k roku 1651.

V roce 1792 byla postavena první školní budova. Na výuku docházelo 44 dětí. Na jaře roku 1863 se začala v Dubicku stavět nová škola. Byla jednotřídní a teprve roku 1874 byla povolena dvojtřídka. Školu navštěvovalo 124 žáků.

V roce 1911 školu navštěvovalo již 193 žáků, proto se zřídila druhá pobočka, škola byla čtyřtřídní. Byly udělány plány na stavbu nové školní budovy a projednáno její umístění.

Teprve v roce 1923 byla stavba školy zadána staviteli panu Melounovi ze Šumperka. Koncem dubna 1924 pak bylo započato se stavbou. Kolaudace dokončené novostavby proběhla 4. 8. 1925.

Během 2. světové války sloužila škola k výuce německých dětí a po osvobození v r. 1945 bylo zahájeno pravidelné vyučování českých dětí v obecné a měšťanské škole.

Od 1. 9. 1953 vešel v platnost nový zákon o organizaci školství. Nastalo sloučení tříd obecné i měšťanské školy.

V roce 1979 byla provedena oprava školy – na části budovy nová fasáda a střecha, výměna oken a dveří. Plánovala se i přístavba školy, protože budova kapacitně nestačila. K plánované¨přístavbě budovy však nedošlo a dubičtí žáci I. stupně (vždy 3. a 4. r.) museli vyjíždět do okolních malotřídek a stávali se žáky ZŠ Bohuslavice a ZŠ Hrabová. Tento stav trval dlouhých 15 roků.

V červnu 1990 obecní rada na svém jednaní rozhodla o přístavbě a generální opravě stávající budovy. Vlastní akce započala 8.10.1990. Oprava a přístavba probíhala za plného chodu školy. Přes různé problémy (hlavně finanční) byla k 1.9.1994 otevřena pouze přístavba a hned se započalo s rekonstrukcí stávající staré budovy.

Po pětiletém úsilí se konečně žáci a učitelé v Dubicku dočkali důstojného prostředí pro výuku – 1.9.1995 byla slavnostně otevřena celá školní budova včetně moderního vybavení. Podařilo se skloubit původní staré prostory s novou přístavbou. Prostor celé školy je plně využit. Pro výuku jsou kmenové třídy dostatečně prostorné, moderně a vkusně vybavené nábytkem. K dispozici jsou odborné učebny: chemie/fyzika, jazyková učebna s televizí a videem, PC a dataprojektorem, učebna informatiky se 16 PC a dataprojektorem, učebna výtvarné výchovy, keramická dílna s hrnčířským kruhem, cvičná kuchyně, dílny, školní družina. Ve škole je také žákovská a učitelská knihovna.

Učitelé většinou sídlí v kabinetech dle své aprobace – celkem 8 kabinetů včetně sborovny a kanceláře výchovné poradkyně. Kabinety jsou vybaveny PC, internetem, tiskárnou, stejně jako kanceláře ředitelky, zástupkyně a hospodářky. Veškerá technika se plně využívá při výuce a v přípravě na vyučování. V celé škole jsou moderní sociální zařízení, bezbariérový přístup, výtah.

Škola je plně organizovaná, máme v průměru 170 žáků v 9 ročnících.

V roce 2001 byla provedena generální oprava školní jídelny, došlo ke spojení zařízení mateřské a základní školy pod ředitelství ZŠ.

Od 1. 1. 2002 se naše škola stala právním subjektem.

Od 1.1.2006 je oficiální název školy: Základní škola a mateřská škola Dubicko, příspěvková organizace.

Dokument - historie školy

dnes, sobota 27. 4. 2024
zataženo 15 °C 4 °C
pondělí 29. 4. zataženo 21/10 °C
úterý 30. 4. jasno 22/11 °C

O naší škole

První písemnou zprávu o škole v Dubicku máme k roku 1651. V roce 1792 byla postavena první školní budova, která však nebyla dostatečně prostorná, a proto byla v roce 1925 postavena nová budova.

Při komplexní přestavbě školy, která byla ukončena v roce 1995, se podařilo skloubit původní staré prostory s novou přístavbou. K výuce slouží dostatečně prostorné kmenové třídy i odborné učebny (chemie/fyzika, jazyková učebna, učebna informatiky, učebna výtvarné výchovy, keramická dílna s hrnčířským kruhem, cvičná kuchyně, dílny, hudebna). Všechny prostory jsou moderně a vkusně vybavené nábytkem a didaktickou technikou, v každé třídě je k dispozici interaktivní tabule. Ve škole se nachází také žákovská a učitelská knihovna. Učitelé většinou sídlí v kabinetech podle své aprobace. V celé škole je bezbariérový přístup, výtah. Po vyučování mají žáci 1. stupně možnost trávit čas ve školní družině.

Součástí naší školy je i moderně vybavená školní jídelna, která se zapojuje do programů zdravé výživy.

Mateřská škola sídlí v nedávno modernizované budově, má dvě oddělení a rozlehlou zahradu.

V roce 2001 došlo ke spojení mateřské a základní školy pod ředitelství ZŠ.
Od 1. 1. 2002 se naše škola stala právním subjektem.
Od 1. 1. 2006 zní oficiální název školy: Základní škola a mateřská škola Dubicko, příspěvková organizace.